Riadót fújt Karácsony Gergely: ” Az elmúlt évtized legnagyobb árvize közeledik Budapest felé”

Budapestet az elmúlt évtized legnagyobb árvize fenyegeti, amely az előrejelzések szerint a következő napokban fogja elérni a várost.

Karácsony Gergely főpolgármester hétfőn bejelentette, hogy az árvízvédelem legmagasabb, harmadfokú készültségi szintjére emelkedik Budapest egész területén. A Duna vízszintje jelentős emelkedés előtt áll, ezért a város vezetése már most rendkívüli intézkedéseket vezetett be, hogy minimalizálják az árvíz okozta károkat és veszélyeket.

Harmadfokú árvízvédelmi készültség a fővárosban

Karácsony Gergely közlése szerint a felszíni védekezést már megkezdték a fővárosban, különösen a Duna mentén fekvő területeken, ahol a legnagyobb veszély fenyeget. A Fővárosi Csatornázási Művek már a hét elején elindította a védekezési munkálatokat, amelyek során megerősítik a partvédő gátakat és elzárják a föld alatti csatornazsilipeket, hogy megakadályozzák a víz betörését a város alacsonyan fekvő területeire.

A pesti rakpartot már korábban lezárták a hétvégi előkészületek során, és a tervek szerint hétfő estétől a budai alsó rakpartot is lezárják, mivel várható, hogy a Duna vízszintje a következő napokban átlépi az alsó rakpartokat védő gátak szintjét. „A hétvégi zárás után a pesti rakpartot nem nyitjuk vissza, és hétfőn este 20:00 órakor mind a pesti, mind a budai alsó rakpartot le kell zárnunk.

Arra kérek mindenkit, hogy aki itt parkol, az nagyon gyorsan vigye el az autóját, különben el kell, hogy szállítsuk. Valószínűleg kedden fogja elönteni az alsó rakpartot a Duna” – figyelmeztetett Karácsony.

A Duna vízszintjének drámai emelkedése

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője az ATV-nek adott interjújában megerősítette, hogy a Duna vízszintjének emelkedése miatt a legmagasabb fokú készültségre kell számítani a következő héten.

A folyó vízhozama és a hegyvidéki területeken tapasztalható jelentős csapadékmennyiség miatt a vízügyi szakemberek már napokkal korábban elkezdték felkészíteni a védműveket, azonban a folyó áradása várhatóan rendkívül súlyos lesz.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy az árvíz mértéke az elmúlt tíz év legnagyobbja lehet. „Az előrejelzések alapján arra számítunk, hogy a Duna vízszintje az eddig mértnél jóval magasabbra fog emelkedni, és már most megkezdtük a védekezési munkálatokat. Minden szükséges intézkedést megteszünk a lakosság biztonsága érdekében” – mondta.

Fokozott figyelem a parkoló autósoknak és lakosoknak

A fővárosi árvízvédelmi készültség növelésével együtt a hatóságok arra kérik a lakosokat, különösen a Duna part mentén élőket és az ott parkolókat, hogy fokozott figyelmet fordítsanak a helyzetre.

A rakparton hagyott autók esetében a hatóságok figyelmeztetést adtak ki, hogy minden járművet el kell távolítani a veszélyeztetett területekről, különben elszállítják azokat. A budapesti közlekedés is jelentősen korlátozott lesz a következő napokban, különösen a rakpartok lezárása miatt, ezért az autósokat alternatív útvonalak választására buzdítják.



A lakosságnak emellett javasolt felkészülni az esetleges áramszünetekre és egyéb logisztikai nehézségekre, amelyek a város alacsonyan fekvő részein alakulhatnak ki. Az önkormányzat és a vízügyi szakemberek folyamatosan figyelik a helyzetet, és szükség esetén további óvintézkedéseket vezethetnek be.

Az árvízvédelem kihívásai és a felkészülés

A főváros árvízvédelmi rendszere az elmúlt évek során számos fejlesztésen ment keresztül, hogy képes legyen megbirkózni a nagyobb árhullámokkal is. A Duna magas vízszintje és a nagy víztömeg azonban mindig komoly kihívást jelent a város számára, különösen a rakpartokon és az alacsonyabban fekvő területeken.

A mostani árvíz esetében a kihívás mértéke rendkívül nagy, ezért a hatóságok már hetekkel korábban megkezdték a felkészülést. Az árvízi védekezésben részt vesznek a Fővárosi Csatornázási Művek munkatársai, a katasztrófavédelem szakemberei, valamint önkéntesek is, akik a gátak megerősítésében és a lakosság tájékoztatásában is segítenek.

Karácsony Gergely: „Kiemelten fontos a lakosság együttműködése”

Karácsony Gergely főpolgármester hangsúlyozta, hogy a lakosság együttműködése elengedhetetlen a sikeres védekezéshez. „A most következő napok kritikusak lesznek Budapest számára. Minden erőnkkel azon dolgozunk, hogy megóvjuk a városunkat, de ehhez az itt élők türelmére és együttműködésére is szükség van. Kérjük, kövessék a hatóságok utasításait, figyeljék a tájékoztatásokat, és legyenek elővigyázatosak” – mondta Karácsony.



A főpolgármester szerint a városvezetés a lehető legkomolyabban veszi a helyzetet, és a naprakész információk alapján reagálnak majd a helyzet alakulására. Emellett arra kérte a budapestieket, hogy tartsák szem előtt a közlekedési korlátozásokat, és ahol lehetséges, kerüljék a veszélyeztetett területeket.

Az árvíz hosszú távú következményei

Amennyiben a Duna vízszintje valóban eléri a rekordmagasságot, az nemcsak a fővárosi infrastruktúrára, hanem a gazdaságra is jelentős hatással lehet. A rakpartok lezárása, a közlekedési korlátozások, valamint az esetleges áramkimaradások és logisztikai problémák hosszabb távon is érezhetőek lesznek.

A városvezetés, a vízügyi szakemberek és a katasztrófavédelem azonban bízik abban, hogy az előkészületek elegendőek lesznek ahhoz, hogy megakadályozzák a nagyobb károkat, és Budapest átvészelje az elmúlt évtized legnagyobb árvizét. A következő napok védekezési munkálatai és a lakosság tudatos együttműködése döntő szerepet játszik majd abban, hogy milyen mértékű károk keletkeznek a fővárosban.

A város figyelmeztetése egyértelmű: mindenki legyen készenlétben, és készüljön fel a legrosszabbra is, hogy közösen, felelősségteljesen tudjunk szembenézni ezzel a természeti katasztrófával.

forrás

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*