Összeroppant a gyásztól a magyar színészszakma.
Szerepelt az 1956-ban bemutatott Hannibál tanár úr című filmben, egy év múlva viszont már nem élt, Londonban halálos autóbalesetet. szenvedett. Következzék a tragikus sorsú, elfeledett színésznő, Buttykay Emmy élete! 1911-ben született Budapesten és már kisgyerekként szerepelt a lapokban, mivel az édesanyja Kosáry Emmy, a messze földön híres operaprimadonna volt, az édesapja pedig a neves zeneszerző, Buttykay Ákos. Az édesapjának köszönhetően már kiskorától kiválóan zongorázott, mellette pedig a divattervezés érdekelte, s természetesen a színjátszás.
Aztán a Belvárosi Színház szerződtette 1933-ban és úgy tűnt, csodás karrier elé néz. Több filmben is mellékszereplő lehetett, s énekes-táncos előadásokban lépett fel. A mosolygós, fitos orrú lányt imádta a közönség, az egyik újság találóan így jellemezte: „ügyes, puha kiscica.” A lapok sűrűn írtak róla, arról is beszámoltak, hogy a csinos lány örökbe fogadott egy csatakos, meggyötört német juhász kutyát, amely aztán kilenc kiskutyának adott életet. 1934-ben Tüske község határában, elsőre súlyosnak látszó autóbalesetet szenvedett, a kocsiban ott volt mellette az édesanyja is. Az autó felborult, Kosáry Emmy az arcán és a kezén sérült meg, a lánya pedig kificamította a karját. Ki gondolta volna ekkor, hogy a következő autóbalesete halálos lesz… Aztán a szerelem is rátalált, talán az egyik címlapon pillantotta meg a tehetős bankár, Róth Jenő, akihez 1936-ban hozzá ment feleségül. Az imádott lánya esküvőjét az édesapja, Buttykay Ákos már nem élhette meg, ugyanis váratlanul meghalt az előző év októberében. A film főszerepekre továbbra is várnia kellett, de aztán 1943-ban a Makacs Katában ő lehetett az első számú színésznő és ragyogó kritikákat kapott. Ő viszont az egyik újságnak kifakadt: „Senki sem kínlódott annyit azért, hogy színésznő legyen, mint én. Sokan azt hiszik, hogy könnyítés, ha valaki egy primadonnának a lánya, dehogy! Mindig is azt hallottam, hogy hát igen, igen, de Kosáry Emmy mégiscsak más volt.”
Ott volt a filmtörténelem egyik legfurcsább alkotásában, a Kétszer kettőben is, amelyet 1944-ben, még a német megszállás alatt kezdtek forgatni, ám miután bejöttek a szovjetek, a bemutató helyett újra kellett venni a film legtöbb jelenetét. A férfi főszereplő, Szilassy László nácibarátság miatt le lett tiltva, el is hagyta az országot, az ő jeleneteit forgatták újra. A háború után Buttykay Emmy sem kapott már főszerepeket, jellemző módon hét évet kellett várnia amíg megint filmezni hívták, ekkor az Állami Áruházban kapott epizódszerepet. Aztán 1956-ban valamit visszaadott neki az élet, hiszen ott lehetett a Hannibál tanár úr című, ma már klasszikus alkotásban.
Más kérdés, hogy a történelem itt is közbeszólt, hiszen a filmet egy héttel az 1956-os forradalom kitörése előtt mutatták be, a szabadságharc alatt pedig mozik is bezártak. Ezért 1957 februárjában újra elővették a Szabó Ernő remeklését hozó mozit, amelyben Buttykay Emmy a szerepe szerint a Gellért fürdőben, majd egy lokálban szórakoztatta Nyúl Bélát. Tegyük hozzá, remekül játszotta a szerepet. Azt mondják, ekkor már gyógyíthatatlan beteg volt. Az életének erről a korszakáról nem lehet sokat tudni, annyi bizonyos, hogy a források szerint 1957 nyarán azért utazott Londonba (természetesen engedéllyel), hogy ott kezeltesse magát. Július 5-én aztán az angol fővárosban autóbaleset áldozata lett. Mindössze 46 évesen…
Így ért véget az élete a többre hivatott sztárcsemetének, aki nem futhatta be azt a pályát, amit a harmincas évek elején jósolt neki a szakma. Nyugodj békében, Buttykay E
Oszd meg ezt a bejegyzést!
Leave a Reply