Az ügy alapja: mindenkit egyenlő mércével kell kezelni
Az aranykonvojügy új fejleményei után Nagy Attila Tibor politikai elemző arról írt, milyen következményei lehetnek annak, ha Orbán Viktor volt miniszterelnök őrizetbe vételének kérdése napirendre kerül. Az ATV.hu cikke 2026. június 26-án, pénteken 10:50-kor jelent meg. Az elemző szerint a kiindulópont világos: „A törvény előtt mindenki egyenlő”. Ezt később így pontosította: „A törvény előtt mindenki egyenlő kell, hogy legyen, így Orbán Viktort is felelősségre kell vonni, ha vétett a törvények ellen.” Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy egy ilyen horderejű ügyben nem politikai indulatok, hanem bizonyítékok alapján kell dönteni. [ ]
Komoly politikai kockázatot lát az őrizetbe vételben
Nagy Attila Tibor szerint Orbán Viktor esetleges őrizetbe vétele csak akkor lenne vállalható, ha valóban erős, egyértelmű bizonyítékok állnak rendelkezésre. Az elemző úgy fogalmazott: „hacsak nincsenek ellene kőkemény bizonyítékok”, a fideszes tábor ezt könnyen „az új hatalom elképesztő önkényének” tekintheti. Szerinte ebben az esetben sokan kemény tiltakozásra is készek lennének, méghozzá „kiszámíthatatlan következményekkel”. A legnagyobb veszélyt abban látja, hogy ha Orbán Viktor rács mögé kerülne, de később nem kerülnek elő ellene egyértelmű bizonyítékok, akkor „a fideszes szavazók körében Orbán Viktor mártírrá válik”.
A Tisza-tábor reakciója is újabb feszültséget okozhat
Az elemző nemcsak a Fidesz-szavazók lehetséges reakcióira figyelmeztetett, hanem arra is, hogy Orbán Viktor őrizetbe vétele „örömünnepet válthatna ki a tiszások radikálisabb részénél”. Ez szerinte online térben és akár utcai jelenetekben is megjelenhetne. A veszélyt az jelentené, ha a volt miniszterelnök hívei és az őrizetbe vételt ünneplők ugyanott, ugyanabban a feszült helyzetben találkoznának. Nagy Attila Tibor ezért arra figyelmeztet, hogy egy ilyen döntés nemcsak jogi, hanem súlyos társadalmi és politikai következményekkel is járhat.
A döntő kérdés: van-e megalapozott gyanú és törvényi feltétel
Nagy Attila Tibor végül feltételhez kötött álláspontot fogalmazott meg: „Orbán Viktor menjen a börtönbe – feltéve, ha a gyanú ellene valóban megalapozott, bizonyítékokon alapszik”. Az elemző szerint az őrizetbevételnek vagy letartóztatásnak csak akkor lehet helye, ha fennállnak a törvényi feltételek, például a szökés, elrejtőzés vagy összebeszélés veszélye. Külön kiemelte, hogy a tisztességes eljárás „neki is jár, mint mindenki másnak”. A háttérben Horváth Lóránt ügyvéd indítványa áll, aki a 24.hu értesülései szerint négy személy egyidejű gyanúsítását és letartóztatását kezdeményezte: Orbán Viktorét, Farkas Örsét, Hajdu Jánosét és Demeter Tamásét. Az ügyvéd szerint az aranykonvojügyben hét rendbeli jogellenes fogvatartás és kényszervallatás gyanúja merülhet fel, amelynek halmazati büntetése akár kettőtől tizenkét évig terjedő szabadságvesztés is lehet. Az ügyben a 444.hu egy ügyészségi dokumentumról írt, a Legfőbb Ügyészség pedig nem cáfolta az irat valódiságát, ugyanakkor jelezte: „a nyomozástaktikai szempontokat nem írhatják felül politikai szempontok”. Nagy Attila Tibor konklúziója szerint: „Ha nem ököljogállamot, hanem valódi jogállamot akarunk, akkor ezt el kell fogadnunk”.
