Tamássy Zdenko neve szorosan összeforrt a magyar rádiózás és filmzene történetével.
Az a zeneszerző, aki több mint száz film zenéjét komponálta, és akinek munkássága nélkül a Kossuth rádió szignálja is másképp csendülne fel.
Mégis, alig 65 évesen, egy rutinműtét közben hagyott itt bennünket, alkotói pályafutása csúcsán. Az ujsagmuzeum.hu emlékezett meg életéről és munkásságáról.
Tamássy Zdenko 1921 szeptemberében született, egy nagy szerelem gyümölcseként. Édesanyja, Ilosvay Rózsi, ünnepelt színésznő volt, míg édesapja, Tamássy Pál, neves zeneszerző. A szerelmi történet, amely összehozta őket, a korabeli újságok kedvenc témája volt.
Ám a boldogság nem tartott sokáig; a szülők házassága két év után véget ért, és Zdenko apja világgá ment. Tamássy Pál Bécsben, Berlinben, majd Párizsban ért el sikereket, ám 1929-ben, mindössze 36 évesen elhunyt.
A kis Zdenko mindeközben édesanyjával és annak új férjével élt, de a zenei tehetsége hamar megmutatkozott. Zongorázni tanult, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatta tanulmányait, ahol kiemelkedő tehetségként tekintettek rá.
A második világháború után, mindössze 25 évesen kezdett el dolgozni a Magyar Rádióban, ahol élete végéig alkotott.
A Magyar Rádió és a filmzene nagy alkotója
Tamássy Zdenko pályafutása a Magyar Rádióban legendává vált. Vezette a zenei osztályt, később pedig a könnyűzenei osztály lektora, valamint a sanzon és táncdal-bizottság elnöke lett.
A nevéhez fűződik a Kossuth rádió szignáljának megírása, amely egyetlen este alatt készült el, és azóta is meghatározó része a rádióadó identitásának.
A zeneszerző karrierje során számtalan filmzenét komponált, amelyek közül kiemelkednek olyan klasszikusok, mint a Hannibál tanár úr, Szabó István két remekműve, a Mephisto és a Redl ezredes, valamint a Régi idők focija és a Szeleburdi család. Munkásságát 1966-ban Erkel Ferenc-díjjal ismerték el.
1987 júniusában egy rutinműtét miatt került kórházba, ám az operáció közben örökre elaludt.
Halála mélyen megrázta a magyar zenei életet és a közönséget, különösen, mivel pont akkor hunyt el, amikor a rádióban felvételről ment a Minden hangra emlékezem című műsora.
Tamássy Zdenko életműve azonban tovább él, a magyar rádiózás és filmzene történetének meghatározó alakjaként emlékezünk rá, aki még számtalan alkotással gazdagíthatta volna a kultúránkat, ha a sors másképp dönt.
A Farkasréti temetőben helyezték örök nyugalomra, ahol szerettei és tisztelői búcsúztak tőle. Az ő zenéje és emlékezete mindannyiunk szívében tovább él.
Oszd meg ezt a bejegyzést!
Leave a Reply